G-9Q5QSD1WHY
top of page

עושים עסק
- מאמרים

חיפוש

עושים עסק מ-א' עד ת' - האות ח' - חומוס חליל וחשיבה יצירתית בשיווק


חומוס חליל וחשיבה יצירתית בשיווק


הטוויטר של מסעדת חומוס חליל

כבר כתבתי בעבר על "טעויות" גאוניות שעושים בעלי עסקים, גם אז התפתיתי לכתוב על אוכל, שאני אוהבת מאד (מה אני אעשה, זה חזק ממני...), אז הנה אני עושה את זה שוב.

למה "טעויות"?

נשחק ביחד את המשחק הזה ואעשה מאמץ שאצליח להעביר את קו המחשבה שלי הלאה:

נניח שאתם אלופי העולם בחומוס.

מה זה אלופים? אין לכם מתחרים.


ונניח שהחלטתם (בימים כתיקונם, לאו דווקא בימים האלה) לפתוח חומוסיה,


כזאת שמוכרים בה פיתות בשרניות, מסבח'ה עם רוטב שעושה חמוץ בצד של הלשון.. זיתים דפוקים מרירים כאלה בצלוחיות סירה לבנות על שולחנות דבקים בטעם של פעם... כזה.

חיפשתם לוקיישן טוב ומצאתם אחד כזה בלב ליבה של העיר רמלה, בין סמטאות האבן, רחוק מחניה הגיונית, קרוב לשוק ולעיר העתיקה....


הצבתם שולחנות, הדלקתם את גריל הפחמים, מצאתם עובדים מסורים, פתחתם את הדלתות – מזל טוב! יש לכם עסק!


חשיבה יצירתית בשיווק

אם אתם אנשים נבונים, ואני משוכנעת שאתם כאלה, הרי אין סיכוי שתפתחו עסק, לא כל שכן מסעדה בלי להתייעץ עם בעל מקצוע. ולכן סיכוי סביר שתשבו עם יועץ/ת עסקי/ת, תבנו תוכניות, תחדדו אסטרטגיות ותרקמו יחד חלומות על חומוס..


אם היועץ/ת שלכם איש/אשת מקצוע טוב/ה, ואין לי ספק שמדובר באחת כזאת, סביר שתפלחו יחד את קהל היעד על הרגליו ותתאימו לו נכס דיגיטלי שיתאים לו ויביא אותו בהמוניו..

ובכן, היו רגע היועצים העסקיים של עצמכם.

עצמו עיניים ודמיינו איתי את הפלטפורמה הטובה ביותר לקהל היעד של חומוס טעים וותיק שנמצא ברמלה.


איפה הוא נמצא קהל היעד הזה? איפה הוא רגיל לחפש את המסעדות שלו? איך פונים אליו? איך מספרים לו? באיזה שפה שיווקית משתמשים? אני מניחה שיש לכם כמה וכמה רעיונות, לא?


אני יותר ממניחה שאף לא אחד מהם יהיה פרופיל בועט ונועז בטוויטר.

למה לא טוויטר?

כי החשיבה השיווקית המסורתית הקלאסית של בעלי עסקים (וגם לא של היועצים והיועצות שלהם), ובוודאי של עסקים מהסוג הזה, לא מובילה אותנו לשם, הקהל לכאורה לא נמצא שם, לא מדבר שם את השפה הזאת, זה לא מסוג הדברים שמוכרים פיתה עם חומוס..


אז למה בכל זאת גאונית?

כי זה כל הקסם...


מסעדת ח'ליל הותיקה ברמלה, עשתה בשנים האחרונות סיבוב פרסה ולקחה סיכון מחושב של שיווק בטוויטר.

גילוי נאות - אני לא מכירה את הבפנוכו של המסעדה, לא מכירה את איש השיווק, לא את היועצים שכן או לא נמצאים שם,


חוץ מהמסבח'ה שלהם עם הרבה הרבה רוטב בצד וחריף, לא מכירה שם כלום, אין לי גם מושג לגבי שביעות הרצון שלהם מהתוצאות, אבל אני יודעת שמדובר בגאונות – לא פחות, הן ברמת הרעיון אבל יותר מזה – בביצוע.


איש הטוויטר שלהם, מדבר הלכה למעשה בקולה של המסעדה.

חוסך במילים אבל לא בביקורת, מחדד מסרים, מתכתב עם ארגונים גדולים (נטפליקס, יס, קבוצות כדורגל, משרד רוה"מ – יו ניים איט!), עונה ומגיב והופך למעשה להיות קול שונה, ייחודי, מסקרן ומפתיע של מסעדת חומוס קטנה בעולם הטוויטר הגדול,


למעלה מ-3,000 עוקבים כבר יש לה, למסעדה, זה לא הרבה כמו אושיית אינסטוש, אבל זה גם ממש לא מעט בשביל אושיית חומוס בטוויטר שפתחה רק במרץ 2019.

וזאת בהחלט התחלה יפה שמייצרת תכנים שנוגעים בבטן הרכה בעקביות, ובהתמדה גם בזמנים המורכבים האלה.

שיווק זה לא מכירות, גם זה מושג קצת מבלבל, אבל שיווק הוא ראשית המשפך, בעוד מכירות הן קצה קצהו.

שיווק כידוע, אנחנו עושים בכל מקום, הוא יצירת ההזדמנות, בעוד מכירות הם הרגע שבו הפיתה עושה סיבוב בצלחת, בין שתי הקצוות האלה מושקעת הרבה מאד אנרגיה של בעלי העסקים לייצר תשומת לב, למקד את הקהל, ליצר הזדהות עם המוצר ועוד..


האם בח'ליל בונים על חשיפה גדולה יותר שתגיע בעקבות? לא יודעת.. האם הם בונים אסטרטגיה יחידנית במדבר הטוויטרי? לא יודעת.. האם הם סתם משתעשעים ומצליח להם? לא יודעת..

מה אני כן יודעת – שזה חמוד, קליל, בועט, ושונה.

שאני לא מכירה הרבה יועצים שהיו מייעצים ללקוח שלהם עצה כזאת ולא הרבה בעלי עסקים שהיו מקבלים את העצה, שאם אני מדברת מנסיוני, אז אחת הבעיות הגדולות שאני מתמודדת איתן היא להזכיר לבעלי העסקים האהובים עליי שיש כל כך הרבה ערוצי שיווק חוץ מפייסבוק וכל מה שצריך הוא לחקןר, לפתוח את הראש ולהעיז.


זה מזכיר לי סיפור חמוד

שמספרים תמיד בקורס מבוא לשיווק בכל מכללה וקורס בוורסיות שונות על שני אנשי המכירות של חברת הנעלה שנשלחים להודו לבדוק התכנות של חדירה לשוק הנעליים שם.


שניהם חוזרים לארץ אחרי שסיירו בכל המדינה לאורכה ולרוחבה, הראשון חוזר מותש ומיואש, "אין סיכוי", הוא אומר בישיבת ההנהלה – "כולם שם הולכים בלי נעליים, אין לזה שוק בכלל..."


ואילו השני, חוזר נרגש ונסער – "אתם לא מבינים!" הוא אומר, "לאף אחד שם אין נעליים! אתם לא מבינים כמה ביקוש יהיה.."


אני תמיד מתחננת בפני בעלי עסקים שאני פוגשת, לא למהר לעשות את מה שכולם עושים לא בכל מה שקשור לשיווק ולא בכלל,

ואני מודה שגם אני חוטאת לפעמים בלעשות עוד מאותו הדבר,


אז אני שמה פה תזכורת לכולנו (ועל הדרך גם מזמינה אתכם להצטרף אליי, לעקוב ולפרגן) ללכת לפעמים דווקא ליבשות אחרות, לחפש זווית ראייה אחרת, והעיקר והעיקר לא לפחד להיות קול שונה וייחודי.


בהצלחה (:


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page